Tiktok Yaş Sınırı Nasıl Değiştirilir

TikTok Yaş Sınırı Nasıl Kaldırılır ve TikTok Yaş Sınırı Kaçtır sorularını yanıtladığımız bu makalemizde, TikTok Canlı Yayın Yaş Sınırı konusuna da değindik. 6-15 yaş aralığındaki çocukların cep telefonunun olma olasılığına dair en son 2013'te TÜİK’in yaptığı veri açıklamaları baz alındığında, bu yaş grubundakilerin yaklaşık olarak yüzde 13,1'inin kendisine ait cep telefonlarının olduğu gerçeği medyaya duyurulmuştu. Yalnız TikTok'un yüklenebilmesi için telefonun dokunmatik ya da sıradan bir cep telefonu değil de, uygulama yüklenebilen türden tiktok takipçi hilesi dokunmatik veya akıllı bir telefon olması gerekiyor.

Sosyal ağ ekosisteminde yer alan ve son zamanların yeni gözdesi olan TikTok hem sıra dışı içerikleri ile hem de büyüme katletmesiyle uzun süredir gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Genç bir hayran kitlesi ve kullanıcı tabanına sahip olan bu uygulama bilindiği üzere daha çok mizahi dans videolarıyla ön plana çıkıyor. Yalnız bunun yanında elbette ki komedi ve oyun gibi belli başlı türler altında farklı eğlenceli içeriklerle karşılaşmamız mümkündür. TikTok'un Eylül 2017'de piyasaya sürülmesinden bu zamana kadar geçen süre boyunca Snapchat için önemli bir rakip olacağı gerek eğlenceli bir uygulama oluşundan gerekse de ünlü insanları takip edeceğimizden belliydi. Fakat yakın bir döneme kadar analistler TikTok'un nasıl bir yükselişe geçeceği gerçeği ilk olarak pazarlamacılar tarafından hissedildi.

Bunun yanında TikTok uygulamasına herkesi yönelten en önemli husus da, Tiktok’un yeni özelliği olan "Aile Güvenliği Modu" sayesinde ebeveynlere çocuklarının telefonlarında yer almakta olan TikTok uygulamasını kontrol etme şansının olacak olmasıdır.

Bu sayede cep telefonuna TikTok yükleyen ebeveynler, uygulamalarını çocuklarının TikTok uygulaması ile eşleştirdikten hemen sonra bazı özellikleri kontrol edebilme imkanına sahip olacaklar. TikTok, günümüz şartlarında harikulade video paylaşım yetenekleriyle tüm dünya genelindeki sosyal medya meraklılarını birbirine bağlıyor ve hatta kimisini bu konuda fenomen bile yapmayı başarıyor. Yalnız yaşınız gereği bazı içeriklerden ötürü belirli özelliklere erişiminizi engellenebilir.

TikTok size kullanıcı adınızı, adınızı ve biyografinize ait bilgilerinizi düzenleme şansı verse de, yaş ayrıntılarının değiştirilmesine izin vermemektedir. Yani TikTok'ta yaşınızı değiştirmenizin artık herhangi bir yolu bulunmamaktadır.

Şimdi, TikTok’la ilgili bu düzenlemelerin neden olduğuna, yaş sınırının neler olduğuna birlikte göz atalım.

TikTok Yaş Sınırı Neden Var?

Çin ve bazı ülkelerde gençlerin sosyal medyadan olumsuz etkilendiği ve bu durumun ciddi problemlere sebep olduğunu gördükten sonra bu etkilenmelerin önüne geçmek için gerekli olan 14 yaş altına sınırlamayı sonunda getirdi. Hatta öyle ki TikTok’un Çin versiyonu olan Douyin'in kullanıcı sözleşmesine baz alındığında, platformda henüz bir minimum yaş sınırı bulunmamakta yalnız 18 yaşından küçük tüm bireylerin yasal bir vasinin gerekli onayını alması gerekmektedir. Yaş sınırı engeliniz yoksa profilinizi daha üst sıralara çıkarmak için TikTok Türk Yorum ve TikTok Takipçi servislerimize göz atabilirsiniz.

TikTok deneyiminin tam anlamıyla aktif olarak kullanılması için 13 yaş ve üzerindeki bireylerin bu düzenekte yer alması yeterli olacaktır. Ancak belirtilen bu yaşın altında olduğundan tereddüt edilen bireylerin hesapları aktif olarak silinir.

Popüler sosyal medya operatörü olan TikTok bir şeffaflık raporuna konu olan TikTok’un 2021'in ilk üç ayı baz alınarak 13 yaş altı olduğu düşünülen yedi milyondan fazla kullanıcısının hesabını ansızın kaldırdığı belirtildi. Topluluk standartlarını ihlal ettiğine dair gereği sunduklarında ise yaklaşık olarak 62 milyon videoya son verilerek kaldırıldığı da belirtilmiştir. Öyle ki TikTok’un güven ve güvenlik birimi başkanı Cormac Keenan, “Çocukları korumaya yönelik faillerine görünürlük kazandırmak adına..” 13 yaş altı kullanıcıların kullandığını düşündüğü hesapların hepsini birer birer kapattırdığını ifade etmişti.

TikTok Canlı Yayın Yaş Sınırı Kaçtır?

TikTok Canlı Yayın Yaş Sınırı, yukarıda da belirttiğimiz gibi +13 yaştır. Fakat 16 yaş ve üstünde bulunan kullanıcılar canlı yayın yapabilme hakkına da sahiptirler. Yani bu yaş sınırlamasından aşağısı bireyler için canlı yayında gerekli tüm kısıtlamalar uygulanır. Bu yüzden bu yaş sınıfına giremeyen hesaplar işlem yapamamaktadır.

Bu sayede canlı yayın katılımına dilediğiniz gibi erişebilmeniz için bu kurallar neticesi içerisinde yer aldığınız müddetçe canlı yayına girmeyi hak kazanıyorsunuz.

TikTok Canlı Yayın açabilmeniz için ise, TikTok Takipçi sayınızın minimum 1.000 olması gerekmektedir. Eğer yeteri kadar takipçiye sahip değilseniz, TikTok Takipçi hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Yaşı tutmayan TikTok kullanıcısı ve 1.000 takipçiye henüz erişim sağlayamamış kullanıcılar bu özellikte ne yazık ki faydalanamamaktadırlar. Yalnız belirtmek isteriz ki bu iki kuralı sağlayan kullanıcılar için de bazı durumlarda nadiren de olsa canlı yayın yapmada kısıtlama yaşayabilmektedirler. Hatta bu sorun yüksek oranda “Yaşı tutmadığı için kısıtlama yaşandı” şeklinde kullanıcının karşısına çıkabilmektedir. Yalnız kısıtlamada yer alan ihlal sayısı, kısıtlamanın ceza yediği gün ve saati gibi her detayı içerisinde bulundurmaktadır. Bu soruna dair problemlerin yaşanmasındaki en büyük etkenlerden biri, canlı yayın kullanıcısının yaşını olduğundan küçük göstermesinden kaynaklanmaktadır. Detaylandıracak olursak, canlı yayın izleyicileri yayıncının küçük olduğunu fark edip onu şikayet etmekte ya da ettirebilmektedir. Yalnızca bir iki kişiden ibaret değil, çok fazla kişi tarafından şikayet alındığı takdirde bireyin canlı yayın kısıtlaması karşısına muhakkak çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü de canlı yayın yasağı oluşabilmektedir.

TikTok Yaş Sınırı Nasıl Kaldırılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi TikTok size biyografinizi, adınızı ve kullanıcı adınızı düzenleme fırsatı sunsa da, yaş kısıtlamasındaki ayrıntıların değiştirilmesine olanak vermez. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken husus uygulamaya giriş yaparken, yaşınızı 18 yaşına denk gelecek şekilde ayarlamanızdır. Ardından TikTok uygulamasına yaş sınırı problemi yaşamadan rahatlıkla kayıt olabilirsiniz.

TikTok Canlı Yayın Yaş Sınırı Nasıl Kaldırılır?

Canlı yayın akışını rahatlıkla sağlayabilmek için yaş sınırının +16 olması gerektiği belirtilmektedir.

Yaşı tutmayan TikTok severlerin sorunlarının çözümü aslında çok oldukça basittir. Bu canlı yayın yaş sınırı sıkıntısını yaşayan ağ kullanıcılarının aslında bunun doğru olmadığını kanıtlamaları gerekmektedir. Kanıtlama içinde yapmanız gereken en doğru yöntem TikTok uygulamasına girdikten sonra “Sorun Bildir” seçeneğine tıklamanız ve bu problemden kurtulmanızdır.

TikTok Yaşımı Kabul Etmiyor Çözümü

13 yaş altı bireylerin doğru olmadığı halde uygulama üzerinde hesap açması, ardından oluşabilecek “Üzgünüz Tiktok için uygun değilsiniz” gibi hata vericilerle karşı karşıya kalınmasına sebep olur. Bu tarz hatalar ise genellikle 13 yaş altı kişilerin yanlış ya da hatalı bilgi verip uygulamaya kaydolması ile meydana gelen bir sorunsaldır.

Kayıt esnasında yaşını bilerek veya bilmeyerek büyük gösteren kullanıcılar, belirli bir süre geçtikten sonra TikTok algoritmasının bu hatayı fark etmesinin ardından uygulamadaki hesaplarını kaybetmektedir.

13 yaş üstünde dahi olsanız bu hata ile karşı karşıya kalan bireylerin uygulamayı derhal silmesi ve 3 günlük bir sürenin ardından tekrar yüklemesi gerekmektedir. Bazen bu ya da buna benzer çeşitli teknik sorunlara rastlanılabilmektedir.

Bu teknik sorunların önüne geçebilmek adına bu hatadan kolaylıkla kurtulmak için çaba sarf edilmesi gereken bu çözüm yöntemi büyük olasılıkla başarılı sonuçlarla karşılaşmamıza aracı olmuştur.

TikTok’taki bu kısıtlamaların yaşanmasının başlıca unsurlarını sizler için derledik. Gelin hep birlikte inceleyelim:

  • Psikolojilerinde daha sağlam temel atabilmeleri için

  • Kullanıcılar tarafından güvenilirlik oluşturmak için

  • Kişiliklerin oluşumunda meydana gelebilecek sorunlara önceden önlem alabilmek için

  • Görmemeleri gerekenlerden çok uzak kalmalarının sağlanması için uygulanması talep edilen gerekli bir önlemdir.

tiktok-yas-siniri-degistirme