İnstagram Lite Uygulaması Ve Özellikleri

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan İnstagram, 2018 senesinde kullanıma açmış olduğu İnstagram Lite uygulaması ile beraber, kullanıcıların çok daha kolay bir şekilde erişim sağlayabilmesini sağladı. Ancak kullanıcılar, İnstagram Lite uygulamasını nasıl ve ne şekilde kullanacağı hakkında çeşitli araştırmalar yaparak bilgi sahibi olmak istiyor. Bizde bu yazımızda sizlere İnstagram Lite uygulamasının ne olduğunu ve ne işe yaradığı hakkında bilgi vereceğiz.

Genel olarak İnstagram Lite uygulaması, telefonlarında sınırlı bir depolama alanı bulunan kişilere özel, çok daha basit bir şekilde sosyal medya kullanımı sağlayan bir yazılım olarak geliştirildi. Normal İnstagram uygulamasından farkı ise, çok daha az internet ve depolama alanı kaplaması olarak söylenebilir. Kısaca İnstagram uygulamasının sade hali olarak yer alan İnstagram Lite, kullanım olarak da çok daha kolay ve kullanıcı dostu olması ile oldukça fazla tercih edilmeye başlanmıştır.

Son zamanlar içerisinde birçok ülkede test işlemleri gerçekleştirilerek kullanıma başlanan İnstagram Lite, her geçen gün başka ülkelerde de kullanıma açılarak denemeler sağlanmaktadır.

İnstagram Lite ve İnstagram uygulaması arasında bir karşılaştırma yapacak olduğumuzda ise;

 • Mobil cihazlar içerisinde, İnstagram uygulamasına göre çok daha az bellek alanı kaplıyor olması,
 • Birden daha fazla hesabı, aynı anda yönetebilme avantajı
 • Uygulamada gönderi paylaşılma imkanı
 • Profil bilgilerine kolay bir şekilde erişme
 • Hikaye paylaşımı ve gönderileri keşfetme özellikleri
 • Uygulamalardaki aktivite oranlarını görebilme gibi özellikler bulunur.

Yani kısaca normal bir İnstagram uygulaması içerisinde yer alan özelliklerin aynısını kapsamaktadır. Bu şekilde yapabileceğiniz tüm sosyal medya işlerinizi, Lite uygulaması ile beraber de gerçekleştirme imkanı bulabilmektesiniz. Ancak bazı eksik yönlerinin de yer almakta olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar;

 • Sadece Android işletim sistemine sahip telefonlara indirilebilme
 • IGTV sisteminin yer almaması
 • Mesajlaşma alanının bulunmaması
 • Gönderi düzenlemeye izin vermemesi
 • Keşfet kısmının çok daha farklı ve basit olması
 • Canlı yayın açma özelliklerine izin vermemesi
 • Video paylaşılmaması

 gibi bazı özellikler, Lite uygulaması içerisinde yer almamaktadır. Bu nedenle kullanımlarda bazı eksiklikler hissedilebilmektedir.

Kota Dostu İnstagram Lite Uygulaması Nekadar İnternet Harcar

Instagram uygulaması en hızlı internet harcayan uygulamalardan biridir. Bunun sebebi Instagram uygulamasının fotoğraf ve video paylaşım temelli bir yapıya sahip olmasıdır. Örneğin Instagram’da görüntülediğiniz her fotoğraf yaklaşık 512 KB boyutundadır. 1024 KB, 1 MB’ye eşittir. Dolayısıyla günde ortalama 100 fotoğraf görüntülediğinizi varsayarsak Instagram günde yaklaşık 54 MB’lık bir kotanızı tüketecektir. 1024 MB’de 1 GB’ye eşittir. Bu durum da ayda 1,5 GB kotanızın yalnızca Instagram’daki fotoğraflar için harcanacağı anlamına gelir.

Ancak bu hesaba izlediğiniz videolar dahil değildir ve Instagram’da bir video ortalama 35 MB boyutundadır. Günde 10 video izlemeniz toplam 350 MB kotanızın harcanacağı anlamına gelir. Yani her gün 10 video izlerseniz sadece videolar için ayda yaklaşık 10 GB‘lık bir internet tüketirsiniz. Yaptığımız hesapta Instagram’da fotoğraf ve video için harcanan verileri toplarsak ayda 11,5 GB gibi bir veri tüketimiyle karşı karşıya kalırız.Yukarıda bahsettiğimiz bilgileri kullanarak kendi internet tüketiminizi belirleyebilir ve Instagram uygulaması ne kadar internet harcar? Sorusu için kendi cevabınızı bulabilirsiniz.

instagram-lite-nedir