İnstagram arama geçmişi nasıl silinir? Tabiki Çok kolay!

İnstagram uygulaması, 2010 yılında kurulan ve 2012 yılında ise Facebook tarafından satın alınan bir sosyal medya platformudur. Çok yakın bir zamana kadar yalnızca fotoğraf paylaşma sitesi olarak bilinir iken artık yeni güncellemeler ile birlikte video ve reels gibi birçok özellik barındırarak kullanım alanını genişletmiştir. Instagram uygulaması kullanılırken, Instagram kullanıcıları profillerinde tutmak istedikleri fotoğraf, video ve reels paylaşımında bulunabilirler. Bunları yaratıcı araç ve filtreler ile kullanarak daha yaratıcı içerikler oluşturulabilir ve birden fazla video – fotoğrafı da tek bir videoda birleştirilme imkânı vardır. Aynı zamanda son birkaç yıl içerisinde eklenen güncellemeler arasında olan hikâye özelliği sayesinde instagram kullanıcısı, dilediği kadar fotoğraf ve video paylaşımı yapabilir, yazı – çizim araçları ile yaratıcılığı arttırabilir ve filtreler ile canlılık katabilirler.

Bireyler takipçileri ile iletişim kurabilmek için canlı yayına geçebilir. Bu canlı yayınlar bittiğinde ise kaydetme özelliği kullanılmazsa kaybolur. Aynı zamanda takipçiler ile iletişim kurmanın bir başka yolu da direct message özelliğidir. Bu özellik ile birlikte instagram kullanıcıları, takipçileri ile mesajlaşabilir, fotoğraf – video gönderebilir. İnstagram arama geçmişini tamamen silme işlemi ise Instagram’ın bir başka özelliğidir. Aşağıda instagram’da arama geçmişini silme işleminin ayrıntıları mevcuttur.

İnstagram’da Arama Geçmişi Silme Yöntemleri Nelerdir?

İnstagram üzerinden arama geçmişini silme işlemi, Instagram’ın arama bölümünün 3’e ayrılmasından dolayı 3 farklı yöntem ile gerçekleşir. Bu 3 bölüm şu şekilde verilmiştir:

  • Yakındakiler
  • Önerilenler
  • Harf Geçmişi

Instagram’da arama geçmişini silme işlemi, bu 3 bölüm için ayrı ayrı uygulanmaktadır.

İnstagram Yakındakiler Arama Geçmişini Silme Nasıl Yapılır?

Instagram’da yakındakiler arama geçmişini temizleme işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

  • Yakındakiler bölümündeki sorgulama kayıtlarının silinmesi için Instagram kullanıcısının kendi profil simgesine tıklaması gerekmektedir.
  • Daha sonra sağ üst kısımda bulunan 3 nokta ya da çark işaretine tıklanarak ayarlar bölümüne gidilmelidir.
  • En alt kısımda bulunan “Arama Geçmişini Sil” seçeneğine tıklayıp “Evet, Eminim” seçeneğine de bastıktan sonra instagram da arama geçmişi silme işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Bu bölümde, arama sorgusu yapılarak profili ziyaret edilen en son kişiler, liste halinde dizilmektedir.

İnstagram’da Önerilenler Arama Geçmişini Silme Nasıl Yapılır?

Instagram’da önerilenler arama geçmişini temizleme işlemi için genel olarak yakın çevrenizdeki kişilerin arama geçmişini kapsar. “Önerilenler” kısmının altındaki istenmeyen kişileri kaldırmak için kişinin profil isminin üzerine basılı tutulması ve gelen ekranda gizle seçeneğine basılması ise İnstagram arama geçmişini tamamen silme işlemi için yeterli olur. Yine bu başlık altında direct message ve beğenme gibi devamlı etkileşim ve iletişim halinde olunan profil sıralanmaktadır.

İnstagram Harf Geçmişi Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram arama geçmişini temizleme işlemi için geçerli bir yöntem söz konusu değildir. Bu sorunun kullanıcıyı engelleme işlemi dışında herhangi bir çözümü bulunmamaktadır. Yani telefona format atmak işe yaramamaktadır. Listede gözükmesi istenmeyen profilleri engellemekten başka bir çözüm yolu yoktur. Bu probleme alternatif bir çözüm yolu olarak ise “a” ile başlayan başka isimleri sık sık aratıp sorgulatarak, kişi listede alt sıralara düşürülebilir. Diğer yandan ise bazı internet sitelerinde, başka çözüm yollarına da yer verilir. Fakat bu bilgilerin doğruluğu kesin olmamakla birlikte şu şekilde verilmiştir:

  • Instagram hesabınızı dondurun. Instagram uygulamasını telefondan kaldırın. Battery, Doctor ve Clean Master adlı bakım uygulamaları ile temizlik taraması yapılması gerekir.
  • 1 – 2 saat sonra ise telefonunuzu yeniden başlatın. Instagram’ı tekrardan yükleyip hesaba giriş yapın. Yalnız bu işlemdeki püf nokta ise, Instagram hesabı dondurulduktan sonra en az 1 – 2 saat beklenmesi gerekmektedir.
  • Instagram hesabını geçici olarak kapatma ve dondurma işlemi https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/ linki ile yapılabilir. Bu şekilde de İnstagram arama geçmişini tamamen silme işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirilir.
instagram-arama-gecmisi-silme